V četrtek, 7. novembra, smo v Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer organizirali posvet z naslovom »Varstvo narave v Primorsko-Notranjski regiji«.
Primorsko-Notranjska regija je bogata z naravnimi viri: kar 54 % njenega ozemlja je opredeljenega kot območje NATURA 2000, kar je nad slovenskim povprečjem (38 % celotnega ozemlja). Največje zavarovano območje je Notranjski regijski park, sledi mu v letu 2014 s strani občine Pivka ustanovljen Krajinski parka Pivška presihajoča jezera. Poleg omenjenih območij so v regiji še druga zavarovana območja npr. Krajinski park Mašun, Krajinski park Rakov Škocjan, Krajinski park območje Planinskega polja idr. Jugozahodni del regije v večji meri sega tudi v tako imenovano vplivno območje Regijskega parka Škocjanske jame in v Biosferno območje Škocjanske jame. Regija v slovenskem merilu izstopa tudi po pokritosti z gozdom (okrog 70 %) in redki poselitvi (z 37,2 preb./km2, Slovenija 104,8 preb./km2, za leto 2024).
Namen dogodka je bilo srečanje deležnikov s področja varstva narave, izmenjavi dobrih praks in iskanju sinergij ter pogled v prihodnost.
V prvem delu dogodka, poimenovanem »Narava Primorsko-Notranjske regije«, so udeleženci prisluhnili raziskovalcem in upravljavcem narave na območju regije. Biolog dr. Slavko Polak z Notranjskega muzeja Postojna, je predstavil izjemnost narave v regiji in njeno spreminjanje v času. Prizadevanja za varstvo narave in sodelovanje z domačini so predstavili predstavniki zavarovanih območij; Tadej Kogovšek je predstavil delo KP Pivška presihajoča jezera, Leon Kebe, prizadevanja v Notranjskem regijskem parku, in Polona Kovačič, delo Regijskega parka Škocjanske jame in prizadevanja v okviru Unesco Biosfernega območja Škocjanske jame v širjenju. Prvi del smo sklenili s predstavitvijo župana Občine Ilirske Bistrice, Gregorja Kovačiča o prizadevanjih občine za ohranjanje narave.
Drugi del dogodka smo namenili pogledu v prihodnost. Na okrogli mizi z naslovom »Izzivi za naravo v Primorsko-Notranjski regiji« so sodelovali predstavniki lokalnih skupnosti, upravljavcev in raziskovalcev: Andrej Bibič, z Ministrstva za naravne vire in prostor, dr. Slavko Polak iz Notranjskega muzeja Postojna, Robert Smrdelj, župan Občine Pivka, dr. Gregor Kovačič, župan občine Ilirska Bistrica, Polona Kovačič, vršilka dolžnosti direktorice Regijskega parka Škocjanske jame in Leon Kebe, direktor Notranjskega regijskega parka.
Skupaj z udeleženci smo razmišljali o podobi in razvoju regije leta 2035, o načrtih in prizadevanjih za ohranjanje narave do leta 2035; ter kakšne izzive za naravo pričakujemo na tej poti in kako bi jih skupaj lahko naslovili.
Vsi sogovorniki si želijo regijo, ki je ne bo pestilo odseljevanje, ki bo demografsko močna in z dobro ohranjeno naravo ter veliko stopnja razumevanja in zavedanja o posebnostih tukajšnje narave.
Med ključnimi izzivi za naravo so sogovorniki izpostavili nujno prilagajanje na podnebne spremembe, zagotavljanje prehranske varnosti, pritisk različnih interesnih skupin povezan s prostorskim načrtovanjem ipd. Poudarili so nujnost povezovanja, regijsko naslavljanje omenjenih vsebin.
Dogodek smo sklenili s podelitvijo slovenske nagrade Natura 2000 Občini Pivka, Krajinskemu parku Pivška presihajoča jezera za več letno uspešna prizadevanja in delo na področju varstva narave na Pivškem in uspešno vključevanje lokalnih deležnikov. Več o nagradi v novici.