V četrtek, 7. novembra, je Občina Pivka, Krajinski park Pivška presihajoča jezera, na dogodku Posvet v Primorsko-Notranjski regiji, prevzela slovensko nagrado Natura 2000 v kategoriji družbeno-gospodarske koristi, in sicer za prijavo Delovanje Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera – z varovanjem narave krepimo kakovost bivanja domačinov. Pred tem so slovenske nagrade Natura 2000 prevzeli že Javni zavod Kozjanski regijski park, Javni zavod Triglav narodni park (dve nagradi) in ekipa BioBlitz Slovenija. Preostale štiri nagrajence bomo spoznali na naslednjih postajah turneje slovenske nagrade Natura 2000 do konca novembra.

 Na letošnjo slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks varstva narave z dolgoročnimi učinki, so v šestih kategorijah prejeli 18 prijav. V začetku oktobra so razglasili finaliste, ki jih je izbrala devetčlanska strokovna žirija. Prijave so izkazovale zelo jasne cilje varstva narave in njihovo doseganje na terenu, zato je devetčlanska strokovna žirija imela izjemno zahtevno nalogo. Slovenska nagrada Natura 2000 je oblikovana po vzoru evropske nagrade Natura 2000. Poteka pa v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000.

Slovensko nagrado Natura 2000 sta za Občino Pivka, Krajinski park Pivška presihajoča jezera, prevzela Robert Smrdelj, župan Občine Pivka, in Tadej Kogovšek, vodja Krajinskega parka. Župan Občine Pivka je ob prejemu nagrade povedal: »V čast nam je, da je bilo naše prizadevanje za varstvo narave prepoznano kot primer dobre prakse upravljanja območja z visoko biotsko pestrostjo. To pa ni le pohvala za naše delo, ampak za skupno delo vseh prebivalcev občine, kmetov, ponudnikov, lastnikov in drugih, ki to pokrajino zgledno vzdržujejo že stoletja in so nanjo ponosni.«

Vodja Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera Tadej Kogovšek je na podelitvi povedal: »Nagrada je pohvala in zahvala ekipi Krajinskega parka, sodelavcem občinske uprave, sodelujočim strokovnjakom, domačinom za večletna prizadevanja in prispevek k ohranjanju pestre narave na Pivškem.«

Vsi si želimo, da gre naravi dobro – a k temu lahko prispevamo le s sodelovanjem

Maja Cipot, vodja LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) na Ministrstvu za naravne vire in prostor: »S slovensko nagrado Natura 2000 smo letos omogočili prijave za zadnjih pet let, pri nagradi v letu 2022 pa za zadnjih 18 let. Letos, ko obeležujemo 20 let Nature 2000 v Sloveniji, je zelo dragoceno, da z nagrado lahko izpostavimo primere dobre prakse iz vse Slovenije. Zato se vsem prijaviteljem zahvaljujem za pogum, da so oddali prijave – nagrajencem pa čestitam. Krajinski park Pivška presihajoča jezera je v prijavi za odbobje zadnjih pet let upravljanja izkazal zelo konkretne rezultate na terenu. Ekipa Občine Pivka je pokazala zavzetost za varstvo narave v sodelovanju z domačini, ki jih vključuje v praktično vse aktivnosti. Varstvo narave in hkraten razvoj skupnosti pod okriljem občine je vsekakor med slovenskimi primeri dobre praske varstva narave.«

Slovenska nagrada Natura 2000 v kategoriji družbeno-gospodarske koristi Občini Pivka, Krajinskemu parku Pivška presihajoča jezera

Nagrado so prevzeli predstavniki Občine Pivka, Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera za petletno delovanje na področju varstva narave. Občina Pivka si na območjih Nature 2000 Javorniki Snežnik in Snežnik Pivka že 15 let prizadeva za ohranjanje narave. Krajinski park Pivška presihajoča jezera je občina ustanovila leta 2014, park tako letos praznuje 10-letnico delovanja.

Devetčlanska strokovna žirija je pri ocenjevanju prijave Občine Pivka, Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera, izpostavila jasno opredeljene cilje in rezultate ter visoko učinkovitost. Občina je prevzela pobudo pri varovanju narave na lokalni ravni ter zagotovila uspešno upravljanje narave z neposrednimi koristmi za prebivalce zavarovanega območja. Trajnost se zagotavlja s primerno sistemsko ureditvijo in izkazano podporo lokalnih deležnikov, ki jim je med drugim omogočeno sodelovanje pri sprejemanju upravljavskih odločitev. Varstveni in razvojni cilji upravljanja krajinskega parka so jasno opredeljeni in podprti s primerno sistemsko ureditvijo, njihova ambicioznost pa seveda zahteva aktivno delovanje na daljše časovno obdobje.

Kratka predstavitev zmagovalne prijave Delovanje Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera – z varovanjem narave krepimo kakovost bivanja domačinov

 Območja Nature 2000: Javorniki-Snežnik in Snežnik-Pivka

Naziv prijavitelja: Občina Pivka, Krajinski park Pivška presihajoča jezera
Partnerji in sodelujoči: Lokalno prebivalstvo; Občina Pivka, župan in občinski svet Občine Pivka; Društvo Drobnovratnik; Ministrstvo pristojno za naravo; Zavod RS za varstvo narave; Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica; Zavod za turizem Pivka; Zavod za gozdove Slovenije; Fakulteta za matematiko naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT); Inštitut za raziskovanje krasa ZRC SAZU; Skupnost naravnih parkov Slovenije; Katoliška cerkev; Gospodarske družbe (npr. KOVOD, Publikus, KARSO); Strokovnjaki posameznih področij

Kratka predstavitev: V nominacijo so vključili 5-letno delovanje Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera na področju varstva narave. Temelji za uspešno delo so rezultat 15-letnih prizadevanj Občine Pivka za ohranjanje  narave na območjih Natura 2000 Javorniki Snežnik in Snežnik Pivka. Občina Pivka je v sklopu neuspešne ustanovitve Regijskega parka Snežnik prepoznala ohranjeno naravo kot pomemben potencial za nadaljnji razvoj. Nadaljevala je aktivnosti s ciljem ustanovitve zavarovanega območja s strani lokalne skupnosti. S podporo lokalnega prebivalstva in pomembnih deležnikov je leta 2014 ustanovila Krajinski park Pivška presihajoča jezera, ki letos praznuje 10-letnico delovanja.

V nominacijo so vključili aktivnosti Krajinskega parka kot modela upravljanja območij z visoko naravovarstveno vrednostjo s ciljem varstva narave, izboljšanja kvalitete bivanja prebivalcev in sonaravnega razvoja območja.

Pri delu se povezujejo s strokovnjaki s posameznih področij, s katerimi iščejo rešitve s pozitivnim učinkom na naravo, družbo in lokalno gospodarstvo. Aktivnosti parka povezujejo ukrepe s področja varstva narave, kmetijstva, turizma, okolja, izobraževanja in gozdarstva. Izpostavljajo ukrepe na področju kmetijstva, kot so obnova in vzdrževanje travnikov, v katere uspešno vključujejo lokalna kmetijska gospodarstva in prispevajo k izboljšanju učinkovitosti kmetij.

Z ukrepi za izboljšanje stanja okolja (čiščenje jam, skrb za pitno vodo) prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja lokalnega prebivalstva.

Sodelujejo pri razvoju turistično-interpretacijskih vsebin (Center o velikih zvereh Dina Pivka, Ekomuzej Pivških presihajočih jezer) ter krepijo prepoznavnost krajinskega parka in celotne občine Pivka.

Z aktivnostmi ozaveščanja in informiranja lokalnega prebivalstva in obiskovalcev so razširili zavedanje o pomenu ohranjanja narave za kvaliteto bivanja ljudi. Verjamejo, da z omenjenimi aktivnostmi usmerjajo nadaljnji sonaravni razvoj območja.

Izjava za javnost, Zavod Štirna