Predstavitev projektnih aktivnosti in rezultatov
V projektu PIVKA.KRAS.PRESIHA smo s serijo aktivnosti izvajali naravovarstvene ukrepe, s katerimi smo prispevali k izboljšanju in ohranjanju izbranih naravovarstveno pomembnih živalskih vrst in življenjskih okolij na območju Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera.
Aktivnosti in rezultati na območju presihajočih jezer
Na območju jezerskih kotanj, presihajočih jezer, smo izvajali aktivnosti za izboljšanje stanja oziroma obnovitev kvalifikacijskega habitatnega tipa Natura 2000 presihajoča jezera (HT 3180). V projektu smo na skupno skoraj 50 ha zemljišč vzpostavili primernejšo rabo, prilagojeno ekološkim potrebam vrst.
Odkupili smo 22 ha zemljišč, ki predstavljajo osnovno jedro varovanih površin, na katerih lokalni kmetje skladno z smernicami parka izvajajo prilagojene kmetijske prakse.
Aktivnosti za ohranjanje dvoživk in rezultati
Presihajoča jezera, kot največja vodna telesa na Pivškem, so pomemben življenjski prostor dvoživkam, med njimi tudi vrsti Nature 2000 – velikemu pupku (Triturus carnifex). Zaradi sezonske pojavnosti pa jezera pupkom predstavljajo ekološko past. Vodostaj jezer se namreč hitro spreminja, zato so za razmnoževanje pupkov in drugih dvoživk ključna sekundarna vodna telesa, kot so kali.
Nekdaj gosta mreža kalov namenjena napajanju živine ali rabi v gospodinjstvih, je zaradi nerabe in pomanjkanja vzdrževanja danes vse redkejša.
Aktivnosti za ohranjanje netopirjev in rezultati
Netopir mali podkovnjak (Rhinolophus hipposideros), ki je težek kot kavna vrečka sladkorja, je v Sloveniji splošno razširjen prebivalec odprte in grmovne krajine. Je prebivalec podstrešij, cerkvenih zvonikov, gradov in opuščenih stavb. V zatočišča vstopa v letu skozi vhodne odprtine, ki morajo biti za prelet brez težav primerne oblike in velikosti.
Aktivnosti za ohranjanje metulja, strašničinega mravljiščarja, in rezultati
Metulj strašničin mravljiščar (Maculinea teleius) živi na vlažnih travnikih, na katerih uspeva rastlina zdravilna strašnica (Sanguisorba officinalis). Rastlina nudi prostor in hrano gosenici metulja, ki kot buba preživi v mravljišču rdečih mravelj iz rodu Myrmica.
Podporne aktivnosti
S serijo aktivnosti smo podprli izvedbene aktivnosti na terenu.
Izvedli smo prenovo in vsebinsko nadgradnjo interpretacije narave v Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer. V prenovljenem Ekomuzeju obiskovalec spozna posebnosti površja in narave na Pivškem. Interpretacija je nadgrajena z orodji, kot so animacije, videi, interaktivne postaje, ki obiskovalcu dodatno približajo posebnosti tukajšnjega pretakanja vode v podzemlju in življenje posameznih vrst rastlin ter živali.
V projektu smo uredili infrastrukturo na območju Krajinskega parka, ki bo namenjena usmerjanju obiskovalcev. Uredili smo tri vstopne točke v park, v Palčju, Drskovčah in Pivki, nekatere opremili z mesti za ustavljanje in informativnimi tablami, namenjene usmerjanju obiskovalcev na urejeno mrežo poti. Obnovili smo tudi dotrajan kamniti most, Napoleonov most, v naselju Drskovče.
Organizirali smo več poljudnih predavanj in dogodkov o vrstah, življenjskih okoljih, naravovarstveno primerni rabi zemljišč in podobno, tako za lastnike zemljišč, kmete in lokalno prebivalstvo (npr. predavanja, delavnice).
Predavanje Zakaj čistimo kale in kdo so njihovi prebivalci – Zagorje, januar 2024.