V letu 2024 je sedem partnerskih organizacij, pod taktirko Zavoda za gozdove Slovenije, začelo z izvajanjem Projekta LIFE Varna paša, s polnim imenom Podpora podeželskim skupnostim v Sloveniji pri preprečevanju konfliktov z medvedom in volkom preko medsektorskega sodelovanja, sistemskih ureditev in izobraževanja.
V Sloveniji smo ponosni na visoko stopnjo ohranjenosti narave. Smo med redkimi državami v Evropi, ki ima ohranjene vse tri velike zveri (rjavi medved, volk in evrazijski ris). Kljub veliki pokritosti naše države z gozdom, v Sloveniji nimamo obsežnih gozdnih kompleksov, ki bi zagotavljali »samostojni« življenjski prostor za velike zveri. Posledično prepletanje naravnega okolja in kulturne krajine rezultira v interakcijah z velikimi zvermi, prihaja pa tudi do konfliktov zveri in ljudi oziroma njihovih dejavnosti, kot sta na primer živinoreja in čebelarstvo. Iskanje boljših načinov za soobstoj je predmet projekta LIFE Varna paša.
Za izboljšanje soobstoja z velikimi zvermi si prizadevamo različne institucije. Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) se ukvarja predvsem s preprečevanjem škod po velikih zvereh, Univerza v Ljubljani izvaja raziskave in sodeluje pri monitoringih in izobraževanju, Ministrstvo za naravne vire in prostor izplačuje odškodnine ter sofinancira zaščitno opremo oškodovancem. Podporo kmetom zagotavlja tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, predvsem v sklopu ukrepov strateškega načrta skupne kmetijske politike. ZGS in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije poleg spodbujanja zaščite premoženja podpirata tudi odvzem osebkov iz populacije s ciljem zmanjševanja konfliktov. Čebelarska zveza Slovenije se ukvarja s čebelarji na terenu, ki jim pesti škoda na dejavnosti.
Medtem Občina Pivka predstavlja ljudi, ki živijo na območju prisotnosti zveri in išče sistemske izboljšave za soobstoj z njimi. Obenem preko vzpostavljenega Centra o velikih zvereh DINA Pivka skrbi za izboljšanje obveščenosti in poznavanja omenjenih vrst tako med domačini kot širše ter s tem aktivno prispeva k boljšemu sprejemanju soobstoja z njimi.
Za izboljšanje in uskladitev dela na področju upravljanja z velikimi zvermi smo se v novem skupnem projektu »LIFE Varna paša« povezale vse zgoraj navedene organizacije. Sredstva za izvajanje projekta smo partnerji pridobili iz evropskega mehanizma LIFE, projekt pa sofinancira tudi Ministrstvo za naravne vire in prostor.
Raznolik partnerski konzorcij iz gozdarskega, kmetijskega, raziskovalnega ter upravljavskega sektorja bo sistemsko pristopil k razvoju novih rešitev za preprečevanje konfliktov. Glavnina projektnih aktivnosti bo namenjena zmanjševanju škod, ki nastajajo zaradi napadov velikih zveri na pašne živali in drugo človekovo premoženje. Cilj je izboljšati, prilagoditi in uvesti izvedljive ukrepe za preprečevanje škod, razširiti njihovo uporabo z aktivnim sodelovanjem z deležniki ter razviti stroškovno racionalne in učinkovite ukrepe, ki bodo vključeni v novo skupno kmetijsko politiko po letu 2027.
Namen projekta je razvijati tudi spretnosti skupnega dialoga med različnimi interesnimi skupinami in strokami ter povečati znanje o velikih zvereh, s poudarkom na učinkovitih praksah za preprečevanje konfliktov.
S sodelovanjem v projektu bo Občina Pivka pridobila veliko novega znanja, izkušenj in izvajala ukrepe na terenu.
V projektu »LIFE Varna paša« bomo poskušali ukrepe oblikovane za državni nivo, prenesti tudi na regionalno raven ter oblikovati t. i. “občino dobrih praks”. Oblikovali jo bomo prek petih poglavitnih nalog:
- V projektu bo potekala izdelava strokovnih podlag za boljše prostorsko umeščanje pri nadaljnji izdelavi OPN. Tehnične podlage bodo vsebovale smernice, pomembne z vidika kmetijstva, turizma in varstva narave ter upoštevanja prisotnosti velikih zveri. S primernim načrtovanjem rabe prostora lahko prispevamo k zmanjšanju fragmentacije življenjskega prostora velikih zveri in s tem posledično do manj konfliktnih dogodkov. Dodatno bomo pozornost posvetili tudi kmetijskim objektom, ki se zaradi spremenjenih kmetijskih praks vedno množičneje pojavljajo v odprti krajini ter pripravili strokovne podlage za tipizacijo objektov umeščenih v odprto krajino. Z izbranim zunanjim izvajalcem bomo oblikovali nekaj standardiziranih objektov za kmetijsko rabo, ki bodo nato predstavljali tipske objekte za umeščanje v prihodnje. Neprimerno oblikovani in/ali umeščeni objekti so lahko razlog za konflikte z velikimi zvermi, dodaten vidik, ki se ga bomo dotaknili, pa je tudi estetske narave.
- Potekala bo prenova Pravilnika o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Pivka, v katerega bomo vključili tudi naložbene ukrepe za zaščito premoženja pred napadi velikih zveri, kot so oprema za zaščito pašnih živali in finančna spodbuda za nakup pasemskega pastirskega psa za zaščito črede. Ukrepi bodo vezani na občinski pravilnik ter kmetom dostopni tudi po koncu projekta.
- Kot način krepitve prisotnosti na terenu in aktivnega sodelovanja z deležniki, bo Občina v projektu vzpostavila izposojevalni sistem za interventno preventivno opremo za zaščito premoženja pred napadi velikih zveri. Do nje bodo upravičeni kmetje in čebelarji, ki bodo zaradi različnih razlogov želeli dodatno zaščititi čebelnjake oz. pašne živali pred potencialnim napadom velikih zveri.
- Veliko pašnih živali na območju občine poleg ograj ščitijo tudi pastirski psi. Med pastirskimi psi in drugimi uporabniki prostora, predvsem kolesarji, pohodniki oz. obiskovalci nasploh, lahko pride do konfliktnih situacij. Kot preventivni ukrep in za lajšanje omenjenih situacij bomo na izbranih lokacijah ograje pašnikov dodatno okrepili.
- Urejanju obiskovanja in usmerjanja obiskovalcev na območju občine je namenjena še zadnja aktivnosti oblikovanja »občine dobrih praks«. V namene lajšanja potencialnih konfliktnih situacij na turističnih lokacijah oz. ob vaseh, bomo postavili medovarne koše za odpadke. Ti bodo preprečevali živalim dostop do odpadkov ter jih s tem odvrnili od vračanja na isto lokacijo. Izbrane točke bomo opremili tudi z informativnimi tablami, ki bodo obiskovalcem pojasnjevale, kako se morajo obnašati na območju medveda, predvsem kar se tiče odlaganja odpadkov.
Še naprej si bo Občina Pivka prizadevala za ozaveščanje in izobraževanje o sobivanju z velikimi zvermi, tako med lokalnimi prebivalci kot širše. V Centru o velikih zvereh DINA Pivka bo potekalo veliko zanimivih dogodkov, tako ozaveščevalnih in poljudnih za širšo javnost kot izobraževalnih za ciljne skupine projekta, center DINA pa bo v okviru projekta pridobil tudi nove izobraževalne vsebine.
Več informacij o projektu najdete na spletni strani: www.varna-pasa.si, za morebitna vprašanja o projektu in njegovih aktivnostih na območju Občine Pivka se lahko obrnete na zaposlene v Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera, Nino Doles in Tadeja Kogovška. Več o samem projektu, poteku in izvedenih ukrepih pa bomo občane in zainteresirano javnost obveščali tudi na spletni strani parka (www.pivskajezera.si), občine (www.pivka.si) in Centra o velikih zvereh DINA Pivka (www.dinapivka.si) ter naših družbenih omrežjih.
Kot del sodelovanja med dvema LIFE projektoma, ki trenutno potekata na temo velikih zveri, v aprilu načrtujemo tretje posvetovalno srečanje, ki ga organizira projekt »LIFE WILD WOLF«. Na srečanju, ki bo dne 16. aprila v Krpanovem domu v Pivki, bomo skupaj z vodilnim partnerjem projekta »LIFE Varna paša«, Zavodom za gozdove Slovenije, obširneje predstavili namen projekta in aktivnosti, ki se bodo izvajale tudi na območju Občine Pivka. Srečanje je namenjeno nadaljevanju zastavljenih aktivnosti projekta »LIFE WILD WOLF« v preteklem letu, zlasti s prepoznanimi ciljnimi skupinami in opredelitvijo njihovih pričakovanj za sodelovanje s centrom DINA. Lepo vabljeni, da se nam pridružite.